šampaňské - přípitek

Jaký byl můj rok 2023?

Je tady konec roku. Jaký byl můj rok 2023?

Byl to druhý rok, kdy realizuji svůj plán. Chci vám, cizincům v Česku, pomáhat dobře mluvit česky.  Když budete líp mluvit, budete sebevědomější a spokojenější. Budete se v Česku cítit víc jako doma.

Jaro – pokračují lekce konverzace Česká realita

správná výslovnost - pusa

Proto už druhý rok organizuji kurzy konverzace Česká realita. Na Facebooku Česká realita a v občasném newsletteru publikuju „echo“ z lekcí. Letos na jaře se do akce 3×30 minut zdarma přihlásilo 38 lidí a z nich se asi 10 aktivně zúčastnilo lekcí. Bylo to organizačně už dost komplikované, ale kdo opravdu chtěl a měl dobrou úroveň, tak konverzoval.
Nakonec jsme měli lekce na úrovni A1/A2 s 2 účastníky akce zdarma. Trénovali jsme taky na zkoušku A2 pro trvalý pobyt. Doufám, že oba dva zkoušku udělali.

Lekce A2/B1 pokračují už druhý rok. Co o nich říká moje studentka Sayaka?
Na setkáních s rodinou svého českého manžela jsem se nudila. Teď jsem schopná lépe komunikovat s lidmi, kteří umí jen česky.

Léto – tvořím on-line kurz výslovnosti Starting with Czech

Rok 2023 byl taky druhý rok, kdy mám web. Najdete tam moje loňská krátká videa o českých písmenkách a pár českých písniček s aktivitami pro lepší porozumění. Web jsem si udělala během kurzu, který pokračoval i v tomto roce. Letos jsme se učili například tvořit členské sekce, kde probíhají on-line kurzy.

Během výuky jsem zjistila, že hodně studentů má problém s českou výslovností. I když se naučí správná slova, fráze a gramatiku, není jim skoro rozumět. To je velká škoda. 

Starting with Czech - online pronunciation course

A protože jsem právě studovala ty členské sekce ve webařském kurzu, rychle jsem v létě vytvořila svůj první on-line kurz – o výslovnosti v češtině. Jmenuje se Starting with Czech a seznamuje studenty se základy české výslovnosti, hlavně s tvořením hlásek. Je celý v angličtině, aby mu rozuměli i úplní začátečníci. A kdybyste se rozhodli, že ho chcete za starou cenu, tak si ho objednejte teď hned a tady. Od nového roku bude určitě dražší.

Co o něm napsala moje studentka Valentina:

Co jí kurz dal?
1. I saw the proper way of articulating sounds. 2. I became more confident in pronouncing sounds I struggled before with. 3. Now it is easier to distinguish short and long vowels.
 

Jaký kurz byl?
Interactive, structured, not too long and not too short, detailed explanation.

Co bylo nejlepší?
Videos were very helpful.

Podzim – inspiruju se, učím se a učím

A co podzim? Trochu jsem odpočívala, tedy jenom jsem normálně učila své studenty. A radovala jsem se, že se můj starší syn dostal na střední školu, kterou si vybral, a líbí se mu tam. Neplatila jsem mu žádné soukromé lekce. Pomáhala mu vize, pevná vůle i nervy a Chat GPT. Připravil se na ty přijímací zkoušky opravdu sám, češtinu se mnou konzultoval minimálně a matematiku nemohl, protože ji neumím. Bylo to pro mě velké překvapení a velká inspirace.
Začala jsem víc pronikat do AI, zkusila jsem natočit video z fotky a podobné legrácky, které můžete občas vidět na mém FB profilu VeRuska nebo FB stránce Flexispeak. Chat GPT zatím používám při brainstormingu. O češtině, o hláskách a o výslovnosti toho totiž moc neví. A ani s tímhle textem mi nepomáhal.

žárovka - aha moment

Pomáhala jsem své studentce s přípravou na aprobační zkoušku pro lékaře. Při lekcích jsem se naučila hodně věcí z medicíny. Od dalších studentů jsem se dozvěděla, co přesně potřebujou líp pochopit v češtině a jak jim to dobře vysvětlit. Zjistila jsem například, že i výslovnost můžeme chápat očima. Jestli vás zajímá jak, sledujte mě na Facebooku na stránce Flexispeak a profilu VeRuska.

Zima – pozdní sběr: užívám si úspěchy studentů i svoje vlastní

Pozdní sběr – to je kvalitní víno. Takové víno je radost pít. A moji studenti mi taky udělali radost svými úspěchy.

Ke konci roku se podařilo mé studentce Elis složit aprobační lékařskou zkoušku v češtině. Natočily jsme spolu krátký rozhovor, kde si můžete poslechnout, jaké to celé bylo  v čem jí pomohly naše lekce. Ta zkouška je těžká i v rodném jazyce, takže v češtině je to krásný úspěch. 

o aprobační zkoušce s Elis

Další studenti, které jsem učila v jazykových školách nebo soukromě, složili zkoušku B1 pro získání českého občanství. Mluvili už dobře česky, ale se silným přízvukem. A vůbec nerozlišovali dlouhé a krátké vokály. Během našich lekcí ale pochopili, že nestačí mluvit rychle, aby jejich čeština zněla autenticky. Že je nutné rozlišovat důrazy a délky, d a ď a podobné detaily.

Zima přišla brzo a byl čas updatovat adventní kalendář. Na FB jste mohli sledovat kvízové otázky a moje video-odpovědi. Rozhodla jsem točit videa, protože chci, abyste češtinu hlavně slyšeli a zlepšovali si výslovnost. O kalendář letos nebyl velký zájem, asi už adventní kalendáře vyšly z módy…, nevíte? 

Můj cíl je porozumění

Za svůj nejodvážnější krok ven z komfortní zóny považuju to, že jsem začala víc točit videa. Dlouhá videa pro kurz Starting with Czech jsou dokonce v angličtině – ta není můj první cizí jazyk a vím, že ji nemám moc dobrou. Ale když chci, aby mi rozuměli i ti, kdo ještě neumí moc česky, musím to zvládnout. Krátká videa a reels na Facebooku jsou česky a ukazuju v nich nejen to, jaké je právě v Praze počasí, ale hlavně jak se správně vyslovují některá běžná slova.

Řekla bych, že moje kurzy pomáhají lidem být všímavější. Všímat si, jak funguje jejich tělo, hlavně mluvidla. Všímat si textů okolo sebe, poslouchat, co si lidi okolo povídají. Všímat si detailů. Protože na detailech někdy strašně záleží. To si všichni uvědomujeme zvlášť po té tragédii, která se odehrála před Vánoci na Filozofické fakultě UK. 

Inspirace pro vás

Všímejte si svého okolí. Všechno může být inspirace.
Používejte AI tak, aby vám pomohla se učit česky. Ne abyste odevzdali lektorovi v kurzu domácí úkol, který jste byli líní sami napsat.
Mějte vizi, ale všímejte si i detailů. Čeština je jazyk, ve kterém záleží na každém písmenu, na každé hlásce.
Nebojte se dělat nové věci. Může to být maličkost, třeba že se naučíte líp vyslovovat H nebo R nebo začnete mluvit česky v situacích, kdy to bude možné. 
Vystupte z komfortní zóny. Výslovnost rodného jazyka je jako matrix, který nás blokuje. Hrajte si, dělejte ze sebe klauny, jinak se ho nezbavíte. Čím směšnější si budete připadat, tím víc česky bude vaše čeština znít. Zkuste třeba mluvit svým rodným jazykem s českým akcentem. 
Věra Rádyová

A co plánuju na rok 2024?

  • Plánuju hlavně začít líp plánovat. 
  • Budu posílat častěji newslettery o tom, co děláme na lekcích konverzace Česká realita, ale budu přidávat i další informace. Na jaře jsem totiž přenesla celou databázi k FB skupině Buď laska česky na jeden účet s Českou realitou. 
  • Chci doplnit úterní konverzační skupinu A2/B1, které už běží, a obnovit skupinu A1/A2 v pondělí večer. Můžete se zaregistrovat tady. Všem zaregistrovaným napíšu e-mail na začátku ledna.
  • Na jaře chci zopakovat akci 3×30 minut konverzace zdarma
  • Na podzim bych ráda realizovala vylepšený on-line kurz výslovnosti Starting with Czech i s podporou skupiny. Zatím si ho můžete objednat jako asynchronní – studujete sami a domluvíme se jen spolu na konzultaci. 
  • Budu pro vás dál točit krátká videa nejen o počasí v Praze, protože počasí je dobré téma pro small talk a můžu vám na něm ukazovat zajímavosti okolo výslovnosti. Věřím, že je to pro vás užitečné. Můžete je sledovat na mé FB stránce Flexispeak a na profilu VeRuska.

Přeju vám hodně štěstí, zdraví a úspěchů nejen v češtině v celém roce 2024.  

šampaňské - přípitek

1 názor na “Jaký byl můj rok 2023?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *